جمعیت هلال احمر استان یزد

چهارشنبه 13 مهر 1401

افزوده‌شدن پروتزهای فک و صورت به سبد خدمات ارتوپدی فنی هلال‌احمر/ گام نخست با آموزش برداشته‌ شد

با برگزاری دوره آموزشی،کشوری پروتزهای فک و صورت ( ماگزیلوفیشیال) در جمعیت هلال احمر یزد، مسیر راه‌اندازی ارائه این خدمات در مراکز ارتوپدی فنی هلال احمر در سراسر کشور هموار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ پیمان پیشگاهی مدیرکل توانبخشی این جمعیت توضیح داد: از آنجایی که عده‌ی زیادی از افراد نیازمند به این پروتزها در کشور مرکزی برای دریافت خدمات نمی‌یابند و تعداد ارائه کنندگان این پروتز بسیار اندک است؛ جمعیت هلال احمر به عنوان تنها ارائه‌کننده خدمات ارتوپدی فنی در بخش غیرخصوصی، کارشناسان ارتز و پروتز شاغل در 15 مرکز منتخب از 32 مرکز توانبخشی خود در سراسر کشور را در 3 روز گذشته به شهر یزد آورد تا در دوره آموزشی ساخت و ارائه پروتزهای سیلیکونی فک و صورت شرکت کنند.

بعضی از افراد در اثر حوادث و یا سرطان قسمتی از صورت خود را از دست می‌دهند و به خاطر ظاهر بسیار نامناسب خود از حضور در جامعه می‌هراسند. پروتزهای سیلیکونی ماگزیلوفیشیال قسمت از دست رفته صورت آن‌ها را بازسازی می‌کند.

مدیرکل توانبخشی جمعیت هلال احمر گفت: دکتر محمدعلی مردانی از اندک مدرسان و افراد باتجربه پروتزهای فک و صورت در کشور و معاون کنونی بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر یزد، مدرس این دوره بوده است که از یکشنبه 6 شهریور ماه جاری آغاز و عصر سه شنبه به پایان رسید.

پیشگاهی از راه اندازی بخش ارائه خدمات پروتز فک و صورت در مرکز جامع توانبخشی جمعیت هلال احمر خبر داد و گفت: ارائه این خدمات را از ابتدای سال آینده به صورت آزمایشی در مرکز جامع توابخشی در تهران آغاز می‌کنیم و در فاز دوم آن را به مراکز ارتوپدی فنی هلال احمر در دیگر استان‌های کشور توسعه خواهیم داد.

گفتنی‌است؛ جمعیت هلال احمر در سال 1341 با راه‌اندازی اولین مرکز ارتز و پروتز در ایران، خدمات ارتوپدی فنی را به نظام سلامت کشور افزود و با ایجاد مرکز آموزشی در مشارکت با کمیته بین‌المللی صلیب سرخ(RCRC)  و فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر (IFRC) آموزش و تربیت نیروی انسانی برای افتتاح اولین مراکز ارتز و پروتز در کشورهای آسیایی و شمال آفریقا( منطقه منا) را به عهده گرفت.

 
کلمات کلیدی
محمد مهدی  اقبالی
تهیه کننده:

محمد مهدی اقبالی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *